O meblach tapicerowanych

Meble tapicerowane to bardzo chętnie kupowany rodzaj mebli. Bogata i różnorodna oferta w zakresie wzornictwa i kolorystyki tapicerek powoduje, że meble te nadają się praktycznie do każdego typu pomieszczeń mieszkalnych. Świetnie sprawdzą się w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym oraz młodzieżowym, gabinecie, a nawet w kuchni. Meble tapicerowane są funkcjonalne, a zarazem pełnią rolę dekoracyjną, dlatego znajdują zastosowanie również przy wystroju pomieszczeń biurowych. Nadają one pomieszczeniu, w którym się znajdują, ciepły i przytulny wygląd.

[ad name=”gora”]

Z czego tapicerka?

Popularność mebli tapicerowanych wynika z ich różnorodności, a ta z kolei bierze się z szerokiej gamy dostępnych materiałów obiciowych. Najbardziej lubiane przez użytkowników są tapicerki wykonane z tkaniny. Ale nie każda tkanina nadaje się na obicia mebli. Musi się ona cechować przede wszystkim dobrą wytrzymałością, odpornością na wycieranie i wilgoć, kolory muszą być dobrze utrwalone, aby zbyt szybko nie wyblakły. Ważne jest również, aby tkaninę można było łatwo utrzymać w czystości. Tkaniny mogą być gładkie lub fakturowane, jednobarwne lub kolorowe. Tkanina tkaninie wcale nie jest równa i wyróżniamy kilka rodzajów tkanin tapicerskich. Tkaniny sztruksowe dobrze komponują się z młodzieńczym i nowoczesnym stylem. Lubia jednak szybko się wycierać. Charakter eleganckiego salonu czy reprezentatywnego biura podkreślą meble obite połyskującymi atłasami lub welurami. Tkaniny szenilowe są gładkie w dotyku i i cechują się dużą łatwością w czyszczeniu. Specyficznym rodzajem mebli tapicerowanych są ekskluzywne meble obite skórą – tworzą one niepowtarzalny klimat, są stylowe i pełne dobrego smaku.

Jak dbać o meble tapicerowane

O meble tapicerowane należy dbać jak o każde inne. Aczkolwiek jest to trochę trudniejsze, niż w przypadku tradycyjnych mebli. O wiele łatwiej wytrzeć wylany sok z krzesła wykonanego z drewna czy tworzywa sztucznego, niż z krzesła obitego tkaniną. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych kosmetyków do czyszczenia i konserwacji tapicerek mebli. Pamiętajmy jednak, aby wybierać tylko sprawdzone specyfiki i aby były one przeznaczone do konkretnego rodzaju tkaniny. Przed gruntownym czyszczeniem warto sprawdzić działanie szamponu czy płynu do czyszczenia na niewielkim fragmencie tkaniny. Meble tapicerowane dobrze jest często odkurzać.

A gdy zielony tapczan nam się już znudzi…

…to zmieńmy go w tapczan niebieski. I wcale nie musimy kupować nowego mebla. Niewątpliwą zaletą mebli tapicerowanych jest możliwość renowacji lub całkowitej zmiany tapicerki. Gdy po paru latach tkanina obiciowa straci swój pierwotny blask warto oddać mebel w ręce fachowców, którzy przywrócą mu dawny urok. Gdy na przykład zmieniamy kolor ścian w pokoju i zielony tapczan nijak nie pasuje nam do nowego wystroju, wykwalifikowany tapicer bez problemu nałoży na mebel nową tapicerkę w odpowiadającym nam kolorze.

Meble tapicerowane to niewątpliwie bardzo popularny i lubiany rodzaj mebli. Cenione są przede wszystkim za swój niepowtarzalny urok i bogactwo formy. Wygodne i przytulne są jednocześnie pięknym elementem dekoracyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *