Oświetlenie kuchenne LED – pod szafkami

Tak jak przypadku innych moich tekstów pisząc o oświetleniu poszczególnych miejsc zawsze oświetlenie przy użyciu technologii LED lub światłowodów. W przypadku oświetlenia pod szafkami oświetlenie światłowodowe całkowicie można wykluczyć dlatego dzisiaj skupię się Tylko na oświetleniu LED.

Oświetlenie pod szafkami tyczy się głównie kuchni, blatów roboczych itp.

Obecnie znane mi są trzy sensowne i z powodzeniem stosowane przeze mnie metody oświetlenia blatu roboczego:

 

– oświetlenie przy pomocy szklanych wieńców LED

– taśmy LED na wysoce wydajnych diodach z serii 5050, ukrytej dodatkowo w aluminiowym profilu maskującym LED (typ dobrany w zależności od zastosowania, potrzeb i możliwości montażowych)

– oświetlenie pod szafkami przy użyciu żarówek halogenowych lub ich diodowych zamienników.

1. Wieńce dolne LED

Oświetlenie pod szafkami przy użyciu diodowych wieńców LED jest rozwiązaniem najbardziej innowacyjnym, ale także najdroższym ze wszystkich proponowanych. Jednak z ceną tego produktu idzie w parze jakość wykonania.

Produkt ten w 100% produkowany jest w Polsce.

Wieniec LED skonstruowany jest z aluminium i szkła, a w całość wkomponowane jest podświetlenie LED. Rozwiązanie te w przeciwieństwie do pozostałych spełnia nie tylko funkcję oświetlenia, ale także spodu do szafki. Wieniec ma grubość 18mm (tyle co płyta wiórowa) i ze względu na zastosowanie dwóch tafli hartowanego szkła na dolnej i górnej jego powierzchni otrzymujemy podświetlenie blatu i wnętrza szafki.

 

 

Dostępne są  4 standardowe wymiary wieńców dolnych jednak możliwe jest wykonanie na zamówienie – pod wymiar. Ze względu na wielkość różnią się one poborem mocy (5÷11W) oraz obciążeniem (10÷20kg).

Tak jak większość produktów LED ten także pracuje na napięciu DC 12V. W aluminiową oprawę wieńca wbudowany jest zasilacz dotykowy, który znacznie ułatwia korzystanie z oświetlenia.

Efekt świetlny uzyskany dzięki temu produktowi najlepiej pokazuje zdjęcie zrobione przy zgaszonym oświetleniu głównym.

 

2. Taśma LED w profilu maskującym

Obecnie na rynku oświetlenia LED dostępne są taśmy o różnych gabarytach, właściwościach świetlnych i jakości. Aby uzyskać odpowiednie oświetlenie blatu roboczego konieczne zastosowanie jest taśmy LED o odpowiednim zagęszczeniu diod i strumieniu świetlnych (najlepiej z diodami z serii 5050 60diod/m). W celu zachowania estetyki całego oświetlenia konieczne jest zastosowanie profilu maskującego taśmę. Wybór typu profilu (wpuszczony w mebel czy nie) zależy od tego czy oświetlenie chcemy zaadaptować do istniejących mebli czy może jesteśmy jeszcze na etapie zamówienia mebli (remontu). Drugi przypadek umożliwia lepsze zamaskowanie oświetlenia – zlicowanie z płytą meblową.

 

 

Duży wybór profili aluminiowych LED umożliwia estetyczne dodanie oświetlenia także do istniejących mebli.

3. Spotlight LED

Trzecią i ostatnią metodą na oświetlenie blatu roboczego jest użycie diodowych punktów świetlnych. Płyta meblowa ma grubość tylko 18mm więc nie ma możliwości zamaskowania w niej żarówek diodowych bez ingerencji w powierzchnię roboczą wewnątrz szafki. Jest prostsze i bardziej estetyczne rozwiązanie. W róg pomiędzy szafką, ścianą można umieścić specjalną oprawę trójkątną dostosowaną do halogenów lub jego diodowych zamienników.

Oczywiście blat roboczy można podświetlić także spotami diodowymi umieszczonymi nad szafkami (metoda z powodzeniem stosowana od lat). Wystarczy dobrać żarówkę o odpowiednich parametrach świetlnych.

Polecam przeczytanie testu żarówek firmy Soled. Oprócz parametrów dla każdego typu żarówki przeprowadziliśmy test w tych samych warunkach pracy. Efekt końcowy najlepiej przedstawiają zdjęcia z testów. To na pewno pomoże przy doborze odpowiedniej żarówki LED. Proszę pamiętać, że wykonanych zdjęć nie można odnosić do żarówek podobnych, ale innych dystrybutorów/producentów. Żarówki mogą znacznie różnić się parametrami przez co uzyskamy całkowicie inny efekt świetlny.

Przy okazji wieńca LED pisałem, że zawiera on fabrycznie wbudowany zasilacz dotykowy. W przypadku dwóch pozostałych rozwiązań także możliwe jest użycie zewnętrznego zasilacza dotykowego.

 

Autor: Jacek Solka www.soled.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *