Prawidłowe urządzenie kuchni i jej funkcje

Kuchnia to miejsce i zarazem królestwo pani domu. Ona rządzi, co w danym dniu będzie na śniadanie, obiad i kolację. Zza ścian tej świątyni, bogatej w jedzenie wydobywają się różnorodne zapachy i aromaty. W kuchni musi działać wszystko bez zarzutu. Każdy przedmiot ma swoje miejsce tak, aby można było go nietrudno znaleźć. To widok perfekcyjnej i dobrze zorganizowanej kuchni. Nie trzeba wcale ogromnych przestrzeni, by stworzyć coś przytulnego i spełniającego wszystkie funkcje. Cała tajemnica tkwi w prostocie.

[ad name=”gora”]

Wszystko na swoim miejscu…

Podstawowa zasada brzmi: praca jest przyjemna, gdy wszystko znajduje się na swoim miejscu. W kuchni dużą rolę pełnią różne półki, regały, szuflady, które pozwalają na schowanie wielu rzeczy wykorzystywanych codziennie. Dlatego musi to być tak rozmieszczone, by były funkcjonalne i jednocześnie dobrze prezentowały się z całym wystrojem tego pomieszczenia. Urządzeniami ułatwiającymi pracę a właściwie wykonującymi za nas większość czynności są kuchenka elektryczna, zmywarka, bez której nowoczesne panie domu nie mogą się obyć, szczególnie w sytuacji, gdy w domu mieszka więcej osób, bądź mamy wielkie sprzątanie po przyjęciu. Innym urządzeniem bardzo przydatnym w kuchni jest mikrofalówka, w której szybko i prosto możemy przygotować smaczne i niedrogie posiłki.

Szafki, półki, zakamarki…

Szafki w kuchni to element, bez którego nie można się obejść. Talerze, garnki, sztućce, szklanki, wszystkie te akcesoria powinny być przyporządkowane określonemu miejscu. Kapitalnym rozwiązaniem są zamontowane relingi, które pomieszczą wiele, przydatnych pod ręką przyrządów i do tego w ciekawy sposób prezentują się. Zazwyczaj montuje się w pobliżu blatu roboczego, służącego do wykonywania wszelkich prac kuchennych. Obecnie producenci mebli kuchennych proponują szuflady i szafki wysuwane tak, że nie trzeba już schylać się w celu wyciągnięcia garnka, który znajduje się na samym końcu. Zgrabnym wysunięciem dotrzemy do najbardziej zakamuflowanych przyrządów.

System szafek, które zazwyczaj zleca się w momencie zabudowywania, czasami nie wystarcza, ale zawsze można według własnego uznania dorobić półeczkę, która posłuży do ułożenia nowego serwisu kawowego albo zrobienie oryginalnych przegródek na wino. Istnieje bardzo dużo metod i rozwiązań, by kuchnia była przyjazna dla domowników jak i dla oka. Niewykorzystane przestrzenie przeważnie nad okapem są dobrym sposobem na zapełnienie nowym nabytkiem w postaci obudowanej półki. Warzywa i owoce muszą oddychać na to jest sposób, kosze wiklinowe, które mogą być umieszczone w otwartych półkach.

Półki samodzielnie wykonane…

Awaryjnym sposobem na stworzenie półek jest zastosowanie sześciu puszek metalowych o foremnych wymiarach, które wypełnić należy piaskiem dla stabilności konstrukcji i dodać do nich deski, tworzące półki, całość nadaje ciekawy efekt i dzięki takiej kombinacji można zyskać nowe miejsce na kuchenne akcesoria. Ten sposób może być wykorzystany w każdym przypadku, gdzie zaistnieje taka potrzeba. Symetryczna budowa jest nietypowa, przez co zyskuje na swojej oryginalności. Zabudowanie szafek dolnych i górnych stwarza harmonię panującą w całym pomieszczeniu, dzięki temu nic nie pozostaje na wierzchu. Również nad blatem kuchennym można zawiesić na łańcuchach półkę, która będzie pełnić rolę funkcjonalnego i ozdobnego zarazem regału kuchennego.

Ważnym elementem w kuchni jest również stół postawiony centralnie na środku lub wkomponowany w odpowiednie miejsce pod ścianą. To wspólny punkt spotkań całej rodziny w wyznaczonych porach posiłków, dlatego musi być dobrze zorganizowany. Nawet akcesoria kuchenne mogą stanowić ładny dodatek do wystroju szafek oraz stołu, jeżeli są umieszczone w odpowiednim miejscu.

W kuchni, w której wszystko ma swoje miejsce panuje porządek i widać, że pani domu dba o każdy, nawet najmniejszy szczegół, by przebywanie w tym miejscu nie kojarzyło się negatywnie w postaci hałdy garów do mycia w brudnym zlewie albo zabrudzonej kuchenki mikrofalowej. Zresztą istnieje powiedzenie o gospodyni, że kuchnia jest wizytówką całego domu i to prawda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *