Duże zmiany małym kosztem

Żeby wprowadzić coś nowego do naszych kuchni wcale nie trzeba od razu robić remontu generalnego czy nawet wydawać wielkich pieniędzy. Bardzo wiele można zdziałać dzięki zmianom kolorystyki albo do łożeniu różnych drobiazgów. Potrzebne są tylko odpowiednie pomysły a potem czasami odrobina pracy. Co da się zrobić, można dowiedzieć się chociażby z tego artykułu ale zawsze głównym motorem napędowym do prowadzania zmian powinien być własny smak estetyczny i pomysłowość. Zawarte tu porady warto traktować jako ogólne wytyczne i know-how dla niektórych rozwiązań.

Nowy wizerunek szafek

W wielu kuchniach o ostatecznym efekcie wizualnym decyduje przede wszystkim wygląd szafek. Kupujemy je zazwyczaj produkowane na miarę i korzystamy z nich potem przez lata. W naturalny sposób muszą się one nam prędzej czy później znudzić. Na szczęście jest co najmniej kilka sposobów, dzięki którym można nadać im nowej jakości, dać nowe życie.

Najprostszy z nich to puszka z farbą. Zmienić kolor możemy w przypadku samych drzwiczek a także i reszty szafki. Najpierw trzeba bardzo dokładnie oczyścić je z wszelkich farb i lakierów, które zostały prędzej na nie nałożone. Optymalnym do tego narzędziem jest papier ścierny o średniej a potem bardzo małej grubości. Trzeba uważać, by nie narobić głębokich rys. Następnie trzeba szafki odpowiednio zagruntować gdyż drewno, z których są zbudowane, zwykle nie chłonie łatwo farby. Sama farba musi być też odpowiednia – powinna być odporna na warunki panujące w kuchni.

Alternatywą dla malowania szafek jest ich oklejanie. Nie należy traktować tego koniecznie jako alternatywę albo-albo gdyż nową farbę można łączyć z okleiną. Okleiny wyższej klasy są całkowicie nie do odróżnienia od drewna najwyższej klasy oraz od innych bardzo ciekawych materiałów.

Bardzo dużo można zdziałać również za pomocą uchwytów przy szafkach. Ich wybór jest wręcz niesamowity i wraz z nowymi kolorami oraz okleiną można z nowoczesnych lub prostych szafek zrobić klasyczne, wręcz barokowe dzieła sztuki. Trzeba tylko spędzić trochę czasu na ich wybieraniu by dobrać właściwie.

Dobrym pomysłem jest również zmiana blatu. W sklepach z materiałami budowlanymi można je dostać wycięte na miarę już w naprawdę dobrych cenach a inne metody odświeżania tego elementu kuchni takie jak chociażby wykorzystanie oklein, nie sprawdzają się ze względu na konieczność zachowania przez blat walorów użytkowych.

Ściany

Dość niewielkim kosztem można wprowadzić duże zmiany w kuchni skupiając się na ścianach. Niekoniecznie nawet muszą być zmieniane wszystkie ściany – największe znaczenie mają przede wszystkim ich części w okolicach szafek.

Podstawą jest oczywiście nowa farba. Trzeba tylko pamiętać, by była ona zmywalna oraz odporna na tłuszcze. Wybierać trzeba te, które posiadają specjalne oznaczenia mówiące, że nadają się do kuchni. Ograniczeniem żadnym nie jest tutaj istnienie płytek. Istnieją specjalne farby przeznaczone do malowania ceramiki w kuchni. Konieczne jest tylko przeprowadzenie odpowiedniego przygotowania: zdarcie wierzchniej części płytek i ich odpowiednie zagruntowanie. Potem samo malowanie jest już szybkie i przyjemne bo będziemy pracować na płaskiej, bardzo chłonnej powierzchni.

Zamiast farby można stosować tapety, najlepiej grube winylowe. Są one niezwykle odporne i efektowne oraz dodatkowo pozwalają na naklejanie na nich dodatkowych elementów. Kładąc je trzeba pamiętać, że są one ciężkie i postępowanie niezgodnie z instrukcją producenta skończy się ich szybkim odklejaniem się.

Świętymi krowami nie powinny pozostawać oka – jakby na to nie patrzeć, także elementy ścian. Najprościej jest je odmienić przez zastosowanie nowych zasłonek czy firanek ale nowe rolety dadzą jeszcze lepszy efekt, zwłaszcza jakieś fikuśne. Możliwe jest również malowanie ich ram na takiej samej zasadzie jak w przypadku płytek ceramicznych.

Inne elementy

Mając już ogólną koncepcję nowej kuchni zbudowaną na kolorystyce szafek i ścian, można pomyśleć o różnorodnych bibelotach. Na szafkach zawsze jest dużo miejsca by poustawiać różne rzeczy. Co to będzie, zależy już tylko od naszej koncepcji dla całego pomieszczenia ale uniwersalnych dodatków takich jak ozdobne dynie czy różnorodne półeczki na przyprawy nigdy nie może zabraknąć.

Duże znaczenie ma również oświetlenie. Bardzo dobrze wygląda zamontowanie małych lampek we wszystkich przeszklonych szafkach, które zapewnią im ciekawą grę światłocieni oraz podświetlą ich zawartość. Co więcej, można postarać się o dodatkowe doświetlenie od spodu wiszących szafek. W tym celu świetnie sprawdzają się diody LED układane w postaci odpowiednich świecących listem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *