Łączymy różne style w spójną całość.

Podczas doboru odpowiednich mebli do wnętrz naszego domu należy pamiętać o ich stylu oraz z jakiego okresu pochodzą, czyli czy będą do siebie pasowały w jednolitej kompozycji, czy też uzyskamy efekt niespójności. Niestety piękne meble antyczne są bardzo drogie i decydując się na jeden taki mebel, powinniśmy również resztę wyposażenia wnętrza urządzić w podobnym stylu, bowiem jeżeli zdecydujemy się na użycie jednego mebla antycznego, który na przykład odziedziczyliśmy po prababce, a resztę wnętrza urządzimy w stylu nowoczesnym, całość zupełnie nie będzie do siebie pasować, czego wynikiem będzie bardzo zły efekt końcowy wystroju wnętrz naszego domu.

Pomieszane style

Kilka podstawowych zasad łączenia styli

Należy również zastanowić się czy postawiony przez nas mebel antyczny będzie stanowił część funkcjonalną danego pomieszczenia, czy też będzie tylko eksponatem muzealnym. Zawsze dobierajmy meble do funkcjonalności danego pomieszczenia oraz naszych potrzeb, dom bowiem to nie miejsce na muzealne i niefunkcjonalne meble antyczne.

Również kiedy zastanawiamy się nad zmianą aranżacji całego wnętrza, powinniśmy bardzo dokładnie rozważyć, czy chcemy się pozbyć stylowych mebli, czy też należałoby poddać ich gruntownej impregnacji oraz renowacji, aby stanęły w naszych wnętrzach jak nowe. Zaś podczas organizowanego remontu możemy jedynie dokupić delikatne motywy dekoracyjne pasujące do naszego nowego wystroju wnętrza oraz do odrestaurowanych mebli stylowych.

Pamiętajmy, że stare i antyczne meble mogą być inspiracją do wystroju całego wnętrza, musimy jednak uważać aby nie pomieszać kilku stylów, na przykład styku ludwikowskiego ze stylem barokowym, bowiem niektóre meble najzwyczajniej do siebie nie pasują. Jeżeli zaś zdecydujemy się na pozostawienie starych i antycznych mebli we wnętrzu, możemy do nich dobrać wspaniałe ozdoby oraz ornamenty dekoracyjne, dzięki którym nasze wnętrze nabierze jeszcze większego blasku oraz ekstrawagancji. Czasem wystarczy poszperać na targach staroci, aby dobrać brakujące nam elementy wystroju, tak aby całość wnętrza naszego domu komponowała się w jedną spójność, a meble antyczne były najważniejszymi elementami aranżacyjnymi, które tworzą specyficzny klimat i nastrój.

Kiedy zdecydujemy się na zestawienie dwóch antycznych mebli w jednym pomieszczeniu, warto zasięgnąć porady u eksperta od projektowania i wystroju wnętrz, bądź też przejrzeć kilkadziesiąt pism oraz książek związanych tematycznie z aranżacją wnętrz. Dla zwykłego śmiertelnika, który z wystrojem wnętrz ma tylko do czynienia podczas własnego remontu oraz urządzania domu, taki zabieg aranżacyjny może być zbyt trudny, dlatego kompozycje mebli antycznych we wnętrzu pozostawmy specjalistom, którzy zajmują się zawodowo aranżacją i wystrojem wnętrz.

Uważajmy przy tym, aby nasz dom po zakończonym urządzaniu nie przypominał bardziej sklepu z antykami, niżeli domu do funkcjonalnego i wygodnego mieszkania. Dlatego kiedy mamy do wyposażenia małe pomieszczenie, postarajmy się o jeden charakterystyczny mebel oraz jego wyjątkową oprawę dekoracyjną. Zaś w większych pomieszczeniach, jak salon czy pokój gościnny wstawmy kilka mebli antycznych pasujących do siebie pod względem stylu i epok historycznych. Jednak nawet w dużych przestrzeniach należy ograniczyć wyposażenie wnętrza w dwa bądź trzy eksponaty antyczne, aby całość wnętrza wyglądała gustownie i wytwornie.

Lepiej zaś wzbogacić wnętrze delikatnymi elementami dekoracyjnymi z epok, z których to posiadamy stare meble, niżeli zagracić całość pomieszczenia kilkoma antykami. Jeżeli zaś jesteśmy kolekcjonerami antycznych sprzętów, powinniśmy się zastanowić czy chcemy mieć w domu muzeum, czy tez funkcjonalne oraz użyteczne pomieszczenia do codziennego i komfortowego zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *