Główna / Aranżacja wnętrz / Zasady feng shui – Dobry klimat w domu

Zasady feng shui – Dobry klimat w domu

Według feng shui kuchnia w mieszkaniu jest żywiołem ognia. W niej toczy się całe życie rodzinne. Skupia ona rodzinę przy wspólnym posiłku, a nawet piciu kawy w biegu przed wyjściem do pracy. Tam powstają wspaniałe potrawy, które swym zapachem kuszą nasze podniebienia. Kuchnia tętni życiem i jest to miejsce najbardziej energetyczne w całym mieszkaniu. Obok kuchni często zlokalizowana jest łazienka, a według zasad feng shui jest to błąd, ponieważ łazienka według starożytnych żywiołów to woda, a jak wiadomo, ogień i woda razem w połączeniu ze sobą wzajemnie się wykluczają. Zatem kuchnia w towarzystwie łazienki nie współgrają ze sobą. To negatywne wibracje, które wzbudzają wśród domowników złość, sprzeczki i kłótnie. Dla równowagi powinny w pobliżu znajdować się elementy ze szkła lub kryształu, ponieważ neutralizują złą aurę.

Jakie zasady stosować?

Mieszkanie powinno być tak rozplanowane, by domownicy czuli się dobrze wchodząc do własnego „gniazdka”. Na pierwszy plan wysuwa się pokój dzienny, gdzie możemy od razu myśli skierować na relaks, nasz wzrok spoczywa na wygodnych fotelach, które widoczne są od samego wejścia do domu. Pozwala nam  to odpocząć maksymalnie i nie koncentrować się na nieistotnych rzeczach. Swoją uwagę skupiamy bowiem wyłącznie na wypoczynku.

Praca i dom – jak oddzielić te czynniki?

Starajmy się unikać przynoszenia „papierkowej roboty” do domu. Trzeba zadecydować, czy chcemy mieć spokojne życie w towarzystwie rodziny, czy nerwową atmosferę, kiedy priorytetem staje się praca. Trudno w takich warunkach stworzyć ognisko domowe. Jeżeli już podejmujemy decyzję o pracy w domu, to należy bezwzględnie pamiętać, aby wygospodarować oddzielny pokój na pracownię czy też gabinet. Dbajmy o to, aby w otoczeniu rodzinnym panowała harmonia i spokój. Nasze akumulatory ładują się wtedy pozytywnie, dzięki czemu na nowo możemy zmagać się z trudnościami życia codziennego.

Kuchnia, salon i sypialnia…

Niebezpieczeństwem w wystroju wnętrz jest urządzenie kuchni z widokiem na lodówkę oraz wszelkie łakocie. Jeżeli należymy do grupy „łakomczuchów”, warto te pomieszczenia oddzielić solidnymi drzwiami.  Wiadomo, że kuchnia kojarzy się z jedzeniem, a łaknących wprowadza dodatkowo w stan bezradności i uzależnienia od jedzenia. Warto zastanowić się nad prawidłowym miejscem naszej kuchni oraz nad zagospodarowaniem jej w zdrową żywność. Kolejnym pomieszczeniem każdego domu jest oczywiście sypialnia, ona również powinna być osłonięta drzwiami, bądź przynajmniej jakąś kotarą. Po pierwsze, aby nie „odkrywała” swojej prywatności przed zaproszonymi gośćmi, po drugie zaś, abyśmy nie odczuwali zmęczenia oraz chęci pójścia spać, na sam widok łoża sypialnianego. Również sposób ustawienia łóżka ma ogromne znaczenie, warto uplasować je pod oknem, aby co rano budził nas widok „radosnej” przyrody oraz „wstających” promieni słońca.

Salon – miejsce spotkań towarzyskich

Salon to oczywiście miejsce spotkań oraz prowadzenia życia towarzyskiego. W natłoku spraw i obowiązków, często zapominamy o przyjaciołach i najbliższych, wciąż poświęcając swój czas pracy. Powinniśmy postarać się o odpowiednie ustawienie mebli oraz zastosowanie przyjaznej kolorystyki w salonie, aby wystrój jak najkorzystniej wpływał na pozytywny nastrój podczas przyjęcia towarzyskiego. Jeżeli salon będzie posiadał zbyt duży metraż,  jego wielkość może onieśmielać i powodować uczycie pustki, dlatego warto wyposażyć go w dodatkowe elementy dekoracyjne wystroju, które optycznie zminimalizują jego wielkość.

Wnioski feng shui

Wiadomo, że mieszkanie, czy dom urządzamy według własnego gustu i wyobrażenia. My decydujemy o tym, gdzie będzie usytuowana sypialnia, kuchnia oraz salon. Nie zawsze zasady feng shui znajdują zastosowanie w projektowaniu wnętrz, choć wiele nowoczesnych projektantów zaleca urządzenie mieszkania czy domu według tych zasad. Wraz z coraz większym zainteresowaniem zasadami szczęśliwego życia, powstała moda na taki styl urządzania wnętrz. Nie każdemu pasuje dziwaczne wieszanie szkiełek, kryształów, które neutralizują złą energię. Niektórzy uważają, że to szarlatańskie pomysły i robienie „wody z mózgu”. Na pewno jakaś magia w tychże zasadach występuje, ponieważ znane są od tysięcy lat i wpływają korzystnie na mieszkańców domów urządzonych według zasad feng shui. Wszystko zależy od nas samych, jaką atmosferę stworzymy w domu, ale może warto przyjrzeć się tym zasadom, które uszczęśliwiły wiele osób. Feng shui towarzyszy bowiem we wszystkich aspektach naszego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.